DSLR Kamera Similatör, sizi doğru manuel ayarlaya yönlendirmeye yardımcı olacak bir uygulamadır. Auto modlarla herzaman istediğimiz fotoğrafı çekemeyiz. Bazen manuel ayarları denememiz gerekir. Hatta manuel ve yarı manuel modlarla çekmemiz bizi fotoğraf çekmekten daha çok zevk almamıza bile neden olabilir 🙂 Şimdi manuel modumuzla deneme çekimimizi yapalım.

DSLR Camera Simulator

Lighting : Ortam ışığı… Nasıl bir ortamda çekim yapılacağını seçmek için kullanılır. Kapalı mekan, dış mekan, güneşli vb. seçimler yapabilirsiniz.
Distance : Uzaklık… Fotoğraf makinası ile çekim yapılan yer arasında mesafeyi belirlemek için kullanılır.
Focal Length : Odak uzaklığı… Kullanmış olduğunuz lensin odak uzaklığını belirlemek için kullanılır.
ISO : ISO değeri filmin ışık duyarlılığı anlamına gelir. Yüksek değer ışığa daha fazla duyarlıdır. Ancak ışık duyarlılığı ne kadar arttırılırsa fotoğraf kalitesi de o kadar düşer. Bu yüzden normal ISO değerinde çekim yapılamayacak kadar karanlık durumlarda ISO değeri yükseltilmelidir.
Aperture : Diyafram… Diyafram değeri, net alan derinliğini ayarlamak için kullanılır. Aynı zamanda enstantene süresi ile de doğrudan bağlantılıdır. Yüksek diyafram değerleri net alan derinliğini arttırırken, enstantene süresini de uzatmaktadır. Tam tersi düşük diyafram değerlerinde enstantene süresi de kısalır.
Shutter Speed : Enstantene… Fotoğrafın pozlanma süresidir. Pozlanma süresi ne kadar uzun olursa ışık değeri o kadar fazla işlenmiş olur. Kısa enstantene süreleri ile de hareketler dondurulabilir.