distrotest

Linux İşletim Sistemini İndirmeden ve Kurmadan Nasıl Denerim?

Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir. Detaylı bilgi için Linux Nedir? yazıma göz atabilirsiniz.

Hangi Linux Dağıtımını Seçmeliyim?

Günümüzde bir çok linux dağıtımı mevcut. Bu dağıtımları seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Eğer hangi dağıtımı seçeceğinize karar veremiyorsanız öncelikle “Hangi Linux Dağıtımını Seçmeliyim?” adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Peki Birden Çok Dağıtım Seçtim Nasıl Denerim?

Aslında bu sorunun en klasik yöntemi kendi sayfasından indirerek normal kurulum yapılarak denenir. Ancak Linux işletim sistemlerinde dağıtımların çoğu çalıştırılabilir halde gelir. Bunun anlamı kendi internet sayfasından indirdikten sonra CD veya çalıştırılabilir USB yapılır ve bilgisayar yeniden başlatılarak Live modunda açarak denemektir. Bu özelliği ile birlikte çalışan bilgisayarımızı hiç bir değişiklik yapmadan seçtiğimiz Linux Dağıtımını özgürce deneyebiliriz. Bunun diğer güzel bir özelliğide; açılmayan bilgisayarı format atmadan önce Live yöntemi ile açarak verilerimizi kurtarabiliyor olmamız.

İndirmek Çok Zamanımı Alıyor Daha Kolay Yöntem Yok mu?

Aslına bakarsanız bunun tam performanslı bir yöntemi yok. Ama sadece arayüzü, kurulu gelen programları görmek ve basitçe kurcalamak istiyorsanız bunun çok güzel bir yöntemi var. “Hangi Linux Dağıtımını Seçmeliyim?” adlı yazıda bahsetmiş olduğum DistroWatch web sitesinin hazırlamış olduğu DistroTest adlı web sitesi bu ihtiyacımızı karşılar nitelikte. “Test it before you hate it” yani “Nefret etmeden önce test et” sloganlarıyla yanlış linux dağıtımı seçenler için önceden test etme ortamını hazırlamışlar.

DistroTest.net

Bu güzel web sitesi ile popüler Linux Dağıtımların (Ubuntu, Debian, Kali Linux, Elementary OS, Manjora) yanı sıra yerli dağıtımlar olan Pardus, Pisi Linux, Archman gibi dağıtımlarıda deneyebiliriz. Gelelim nasıl deneyeceğimize:

Öncelikle web sitemize ziyaret edelim:

Anasayfada bizleri Linux Dağıtımların listesi karşılıyor. Örnek olarak Ubuntu dağıtımını seçelim:

Burada seçtiğimiz linux dağıtımı ile ilgili bilgiler ve örnek masaüstü resmi bulunmakta. Buradan “System Start” butonunu tıklayarak kendiliğinden açılmasını beklemek (internet hızına ve yoğunluğa bağlı olarak 10sn – 1dk süre bekletebilir) kalıyor.

Ek pencere açılınca sanki bilgisayardan başlatmış gibi kurulum ekranı gelecek ve buradan dağıtıma göre dene diyerek Linux Dağıtımını açmış oluyoruz.

Bu yazımızda sizlerle Linux Dağıtımını indirmeye ve kurmaya gerek kalmadan nasıl deneyebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Umarım Linux Dağıtımlarını beğenir ve Özgür Açık Kaynak yazılıma adım atabilirsiniz. 🙂

Bir Cevap Yazın :

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.