D7500 üst

Nikon Çekim Modları

NİKON ÇEKİM MODLARI

DSLR makinaya geçtikten sonra hepimizin yaptığı hatalardan biri AUTO modunda kullanmak. Aslında makinayı almadan önce kendimize bir söz veririz manuel modda kullanacağız diye. Ancak önceleri hiç kullanamayız ve o kadar para vermişken kendi gücüne güvenip AUTO modunda takılı kalırız. Aslında manuel mod kullanmak sanıldığının aslına çok kolaydır. Biz sadece biraz aceleci davranıyoruz. Manuel moduna giden yol yardımcı modlardan geçiyor.

Eğer DSLR, aynasız gibi makinamız varsa üzerinde değişik isim ve şekillerin olduğu bir kadran mevcuttur. Bu yerde giriş seviyesinde genelde birden çok otomatik ayar mevcuttur. Bunlar macro, manzara, portre, gece, spor vb. Orta ve üst segmentte bu otomatik modlar menü içinde toplu halde bulunur. Aslında olması gerekende budur. Çünkü otomatik modlar ne kadar güzel olsada herzaman istediğimizi vermez. İstediğimizi çekebilmemiz için yarı otomatik veya manuel modlarını tercih etmemiz gerek.

Makina üzerinde modları bir harf simgeler. Şimdi bu harflerin ve modların ne işe yaradıklarını inceleyelim.

Otomatik Mod (Auto) : Aynı adında belirtildiği üzere hemen hemen herşeyin otomatik yapıldığı moddur. Otomatik mod seçildiğinde fotoğraf makinesi sizin için diyafram ve enstantane hızından tutun da beyaz dengesi ve ISO ayarlarına kadar herşeyi otomatik olarak yapar. Bu mod yeni başlayanlar için referans oluşturabilir. Çekim yaptıktan sonra hangi ortamlarda hangi değerleri verdiğine bakabilir ve sonrası için temel oluşturabilirsiniz.

Program Modu (P) : Yarı otomatik pozlama modudur ve fotoğrafçının ISO, beyaz dengesi, pozlama telafisi ve flaş gibi belirli değişkenlere müdahale edebildiği ve buna karşılık kullanılan makinenin doğru pozlama yapabilmek için uygun enstantane ve diyafram değerlerini otomatik atadığı moddur. P yani program modu ile fotoğraf makinenizdeki ileri çekim modlarındaki ilk deneyimlerinizi edinmeye başlayabilirsiniz.

Diyafram Öncelikli Mod (A) : Bir otomatik pozlama modudur ve fotoğrafçının diyafram (f) değerini kendisinin belirlemesi üzerine, kullanılan makinenin doğru pozlama için uygun enstantane hızını atamasıdır. Diyafram öncelikli mod özellikle yeni başlayanlar için alan derinliği ve diyafram üzerinde tecrübe kazanmaları doğrultusunda oldukça kullanışlı bir moddur.

Enstantane Öncelikli Mod (S) : Otomatik pozlama modudur ve fotoğrafçının enstantane hızını kendisinin belirlemesi üzerine, kullanılan makinenin doğru pozlama yapabilmek için uygun diyafram değerini atamasıdır. Özellikle hızlı hareket eden bir obje çekileceği zaman, hareketi dondurmak veya harekette devamlılık hissini vermek istediğimizde bu modu seçip fotoğrafımızı çekebiliriz.

Manuel Çekim Modu (M) : Aynı adında belittiği gibi herşeyin elle ayarlandığı bir pozlama çekim modudur ve fotoğrafçının doğru pozlama yapabilmek için uygun gördüğü enstantane ve diyafram değerlerini ISO ile beraber atadığı moddur. Manuel çekim modu özellikle ileri seviye kullanıcıların artık fotoğraf makineleri üzerinde söz sahibi olduklarını ve mevcut ışığa göre tüm ayarları kendilerinin yapabildikleri, deyim yerindeyse “Mükemmel” moddur.
ÇEKİM MODLARI DİAGRAMI

ISODİYAFRAMENSTANTANE
AUTODSLRDSLRDSLR
PFotoğrafçıDSLRDSLR
AFotoğrafçıFotoğrafçıDSLR
SFotoğrafçıDSLRFotoğrafçı
MFotoğrafçıFotoğrafçıFotoğrafçı

 

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.