obs-studio

Profesyonel Ücretsiz Canlı Yayın ve Ekran Kaydı | OBS Studio

Her birimiz bir zamanlar TV ye bakarak nasıl yayın yaptıklarını özenmişizdir. İnternetin gelişmesi ve YouTube gibi yayın organlarının gelişmesiyle birlikte artık bizlerde kendi kanalımızı oluşturabilir ve içerik yayınlayabilir hale gelebiliyoruz.

Neden Yayın Yaparız?

Yayın yapmak için hepimizin bir amacı var. Eğitimciysek eğitim videoları paylaşabilir veya canlı yayında ders verebilir, oyuncuysak takipçilerimiz ile oyun oynayabilir, belli bir konuda ünlüysek takipçilerimiz ile konuşabilir, soru-cevap yapabilir veya bir konu hakkında videolar oluşturabiliriz.

Yayını yaparken kullandığımız sistemin basit yayınlama araçları mevcut. Ancak bazen profesyoneller gibi video yayını yapmak hem kaliteyi arttırır hemde daha anlaşılır yayınlar oluşturabiliriz. Tabi burada bir çok ücretli ve profesyonel uygulamalar mevcut. Ancak amatörler için veya eğitimciysek fazla para vermeden kaliteli içerik oluşturmak isteriz. Burada imdadımıza OBS Studio yetişiyor.

OBS Studio Nedir?

OBS Studio; bazı markaları da arkasına alarak kaliteli yayın oluşturmak ve canlı yayın yapmak isteyenler için oluşturulmuş ücretsiz, basit ve profesyonel yayın oluşturma programıdır. Program Windows, Mac ve Linux platformlarını desteklemekte ve heryerden yayın oluşturmaya olanak vermektedir. Ve bunları tamamen Türkçe dil desteği yapmamıza imkan veriyor.

OBS Studio ile birden fazla sahne oluşturabilir ve bu sahneler arasında tuşlar atayarak kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bu sahneler ile eğitim verirken bir yandan web browserdan sitelerden gösterim yapabilirsiniz ve bunu tek tuşla yapabilirsiniz. Veya birden çok kamera bağlayarak hepsine farklı sahnelerle esleştirerek tek tuşla kamera açısı değiştirmiş olursunuz.

OBS Studio ile Hangi Kaynakları Ekleyebiliriz?

 1. Ekran Yakalama
 2. Görüntü
 3. Metin
 4. Ortam Kaynağı
 5. Oyun Yakalama
 6. Pencere Yakalama
 7. Renk Kaynağı
 8. Resim Slayt Gösterisi
 9. Sahne
 10. Ses Giriş Yakalayıcısı
 11. Ses Çıkış Yakalayıcısı
 12. Tarayıcı
 13. Video Yakalama Aygıtı

OBS Studio ile Hangi Sunucuları Destekliyor?

 1. YouTube
 2. Twitch
 3. Facebook
 4. Twitter
 5. Periscope
 6. Vimeo
 7. Steam
 8. Özel Sunucular
 9. Ve Daha Birçok Sunucular…

Sonuç

OBS Studio ile birçok sunucu için profesyonelce canlı yayın ve video kaydederek içerik oluşturabilirsiniz. Ücretsiz indirmek için kendi web sitesini ziyaret ederek kendi işletim sisteminize uygun olanı indirerek rahatlıkla kurabilirsiniz.

İyi yayınlar ve kaliteli içerikler dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.