Mobil Fotoğraf Düzenleme

Mobilde En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları (Android & IOS)

Mobil pazarın genişlemesiyle beraber telefon üreticileri sürekli modellerini geliştirmekle kalmıyor bilgisayar gibi kullanabilmemize olanak sağlıyor. Hatta işlemcileri o kadar gelişti ki bilgisayarlarda performanslı bir şekilde kullanılabilecek şekilde ilerledi. Son zamanlarda adından çokça bahsedilen Apple M1 işlemciler aslında mobil işlemcilerin geliştirilmiş halleri diyebiliriz. Bu nedenle telefonlarımız ile birlikte bilgisayarda yapabildiğimiz fotoğraf işleme veya video işleme işlerini de kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Mobil fotoğrafçılığın tanımı, avantajları ve dezavantajlarını merak ediyorsanız diğer yazıma göz atabilirsiniz.

Amatör veya profesyonel fotoğrafçı olarak çektiğimiz fotoğrafları biraz da olsun düzenlemek isteyebiliriz. Gittiğimiz heryere bilgisayarlarımızı götüremeyeceğimizi düşünen mobil uygulama geliştiricileri bizleri yarı yolda bırakmamak için sürekli en iyi uygulamarla karşımıza çıkmakta. Artık ister mobilden ister fotoğraf makinamızdan fotoğraf çekelim bunları bilgisayara ihtiyaç duymadan düzenleyebiliyoruz. Hemde ister jpg, ister RAW olsun farketmiyor.

Mobil marketlerde düzenleme işlerini yapabilen birbirinden güzel yüzlerce uygulama mevcut. Sizler için fotoğrafçıların çokça kullandığı ve benimde telefonumda eksik olmayan uygulamaları aşağıya sıralıyorum.

1. Snapseed

Google tarafından yayınlanan ve tamamen ücretsiz olan bu uygulama mobildeki en iyi ve en çok kullanılan fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Jpg ve RAW fotoğraf açarak düzenleyebilen bu uygulama ile birlikte birçok düzenleme işlemini kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Kendi hazır ayarları ve bir çok düzenleme aracıyla beraber kesinlikle telefonunuzda olması gereken fotoğraf düzenleme uygulamalarının başında yer alıyor.

2. Adobe Lightroom: Photo Editor

Bilgisayar üzerinde fotoğrafçıların en çok tercih ettiği bir numaralı fotoğraf düzenleme yazılımının mobil versiyonudur. Ücretsiz sürümünde bazı kısıtlamalar olsa da fotoğraflarınızı düzenleyebiliyorsunuz. Ücretsiz sürümünde RAW fotoğraf olarak sadece kendi uzantısı olan DNG formatını desteklese de isterseniz RAW fotoğraflarınızı DNG formatına dönüştürerek veya ücretli sürüme geçerek düzenleyebilirsiniz. Ayrıca içerisinde hazır ayarlarında bulunması ve kendimizde hazır ayar yükleyebildiğimiz için çok kısa sürede harika fotoğraflar düzenlemiş oluyoruz. Eğer profesyonel seviyede bir mobil fotoğraf düzenleme arıyorsanız kesinlikle aradığınız Adobe Lightroom: Photo Editor programıdır.

3. Photoshop Express – Foto Editörü

Adobe Photoshop uygulamasının lite versiyonu sayılabilecek bu uygulama sayesinde fotoğraf üzerinde düzenleme, kırpma, nesne çıkarma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonlarınında bulunduğu bu program ile birlikte ücretsiz olarak bir çok düzenleme işlemini yapabilirsiniz.

4. Pixlr – Free Photo Editor

Ücretsiz olan bu program ile birlikte fotoğraf düzenlemesi ve mükemmel kolajlar yapabilirsiniz. Bazen reklam göstermesi canınızı sıksada fotoğraf düzenleme ve kolaj yetenekleri kendine hayran bırakıyor.

5. Picsart Foto ve Video Editörü

Çoğu özelliğini ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu program bizlere hepsi bir arada düzenleme editörü sunuyor. Video da düzenleyebilen bu program ile birlikte fotoğraflarınızı düzenleyebilir, kolajlar hazırlayabilir, manipülasyonlar hazırlayabilir ve hazır efektlerle hızlıca fotoğraflarınızı paylaşıma hazırlayabilirsiniz.

6. Canva: Tasarım Fotoğraf Video

Aslında tasarım programı olan Canva ile birlikte video oluşturabileceğiniz gibi fotoğraflarınızı da düzenleyebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz sürümü bulunan bu program ile birlikte ücretsiz versiyonu ile birçok tasarım ve düzenleme işlerinizi halledebilirsiniz.

Bonus: Google Fotoğraflar

Google tarafından yayınlanan bu program aslında galeri ve yedekleme programı olsada içerisinde bulunan düzenleme araçları ile birlikte basitçe birçok renk ayarları, efektler ve kırpma işlemleri yapabiliyorsunuz. Eğer profesyonelce işler değilde hızlıca küçük düzenlemeler yapmak ve telefonunuzda yer kaplamasın istiyorsanız kesinlikle aradığınız hepsi bir arada çözüm bu programdır.

Bir Cevap Yazın :

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.