dpreview

En İyi Fotoğraf Makinası Hangisi? Fotoğraf Makinası Karşılaştırma

Günümüzde Nikon, Canon, Sony, Fujifilm gibi markaların başlangıç, orta ve profesyonel seviyesinde birden çok modelde ve özellikte aynalı ve aynasız fotoğraf makinaları mevcut. Bunların bazıları yeni çıksa da çoğu eski modellerden oluşan günümüzde hala iş gören makinalar. Hemen hemen her makinanın inceleme ve karşılaştırma yazıları, videoları veya görselleri bulunmakta ancak hiçbirinin aynı şartlar ve koşullar altında fotoğrafları bulunmamakta. Bu durumda aynı koşullarda farklı marka ve modeldeki makinaları karşılaştıramaz mıyız? Cevabımız “Evet Karşılaştırabiliriz”.

Fotoğraf makinasını seçerken bir çok özellik ve fiyatları devreye girer. Fiyat / Performans ürünlerini seçmeye gayret ederiz ve genelde en sona birkaç makine arasında kalabiliriz. Veya güncel makinalara karşı gelen daha uygun maliyetteki makinalara bakmak isteyebiliriz. Burada ihtiyaçlarımızı karşılayan dpreview isimli web sitesi karşımıza çıkıyor.

Fotoğraf Makinalarını Karşılaştırın

Dpreview sitesi eski makinalardan günümüzde çıkan son model makinalara kadar aynı şartlar ve koşullarda aynı görselin farklı ışık koşulları ve ISO değerlerinde fotoğrafını çekmekte. Bu çektikleri fotoğrafları ister JPG, ister RAW formatında indirebileceğiniz gibi isterseniz 4 adet makinaya kadar seçim yaparak fotoğrafın aynı kısmını aynı anda bakarak makinaların kalite ve performanslarını inceleyebilirsiniz.

Web sitesine girdiğinizde sizi boş bir sayfa ve 4 adet fotoğraf makinası modeli girebileceğiniz alan bulunmakta. İlk modelinizi seçtikten sonra örnek resim ve makinanız için görüntünüz gelecektir. Buradan diğer makinalarla iso ayarlarını istediğiniz seviyeye getirerek farklı modellerin performanlarını inceleyebilirsiniz. İsterseniz üstte bulunan “Lighting” kısmından normal ve düşük ışık performanslarını da görebilirsiniz.

İlgili internet sitesini ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak karşılaştırma sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.