CodeCombat

Oyun Oynayarak Yazılım Dili Öğrenin

Yazılım dili her yaştan insanlar için zorlayıcı olabiliyor. Sonuçta insanla değil bir makina ile anlaşmaya çalışıyoruz. Çok önceleri anlamsız sıkıcı kitaplar ile öğrenmeye çalışırken videolar ile birlikte daha verimli öğrenmeye başladık. Ancak bazen onlar bile sıkıcı gelebiliyor. Veya çocuğumuza öğretelim dediğimizde öğrenmeyi es geçerek oyuna dalabiliyor. İşte tam burada imdadımıza CodeCombat oyunu veya eğitim seti yetişiyor.

Oyunun asıl amacı Python ve Java dilini başlandıç seviyedeki her yaştan kişiye eğlenerek öğretmek. Oyunun Türkçe arayüzü sayesinde yabancı dil bilmeden de oyunu oynayabiliyoruz. Oyunu oynamak için üye olmanıza gerek yok ama seviyemi kaydetsin ve ileri seviyelere ulaşmak istiyorum diyorsanız üye olmanız gerekli. Oyunu aşağıdaki linten girerek oynayabiliriz.

Oyunun ilk başta iki modu var: Öğrenci ve Öğretmen. Eğer üye olmadan oynamak istiyorsak hemen altında bulunan Şimdi Oyna butonuna tıklayarak oyunu açabiliriz.

Burada ilk karşımıza çıkan çeşitli seviyeler. Tabi seviyelerin hepside ilk başta kapalı. İlk seviyeden başlayarak ileri düzeye kadar ilerleyebiliyoruz. O yüzden ilk seviyeyi açabiliriz.

Seviyeyi seçtikten sonra karşımıza karakter ve yazılım dili tercihi gelecek. Burada öntanımlı olarak Python geliyor ve istersek Java dilini de seçebiliyoruz. Benim tercihim yakın zamanın popüler olacak dili ve öğrenmesi kolay olmasından dolayı Python seçmek. Burada değişik özellikte ve görünümde karakterlerimiz mevcut istediğimiz seçerek oyuna geçebiliriz.

Oyunu başlattığımızda bize kullanabileceğimiz methodları veriyor. Bizde o methodları kullanarak yazılımımızı yazarak kahramanımızı hazinesine ulaştırıyoruz.

Oyunumuz başlarda kolay seviyelerle başlayarak yavaş yavaş ileri seviyelere doğru gidiyor ve bizi programalama dilini öğretmiş oluyor. Ne kadar başlangıç seviyeler çocuksa görünsede ileri seviyeler zorlamaya başlayınca çocukça görünmesinden çok yararlı eğlenceli bir kaynak olduğu kanısına varıyorsunuz. Tabi oyunu oynayıp oynamamak sizlere kalmış ama çocuklarımıza yazılım dilini öğretmek isteyen biriysek veya yazılım dilini öğreten bir eğitmensek öğrencilerimize oyun oynayarak zevkli bir ders sunabiliriz.

Eğlenceli öğrenmeler dilerim. 🙂

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.