dofportre

Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? Portre Simulator

Portre Nedir?

Portre, resim, fotoğraf, heykel ve benzeri sanat türlerinde bir kişinin yüzünün ve yüz ifadesinin betimlenmesi ile oluşturulan eserdir. Bu eserlerin amacı, kişinin görünüşünü, kişiliğini ve ruh hâlini yansıtmaktır. Bu sebeple fotoğrafçılıkta portreler enstantane olarak değil, belirli bir kompozisyon dahilinde kişinin poz vermesiyle çekilir. Portrelerde genelde, betimlenen kişi ressama ya da fotoğrafçıya doğru bakar ve bu sayede kişinin izleyiciye en başarılı şekilde aktarılması sağlanır.

Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Portre fotoğraf; ister amatör, ister profesyonel olsun herkesin ilgisini çekmiş bir fotoğraf türüdür. Portre fotoğrafı sadece profesyonel makinalarla değil artık telefonlarda bulunan özel portre moduyla bile çekilebilmektedir. Hangi makinayla çekersek çekelim her zaman makinamızın sınırlarını zorlamak isteriz ve ayarları kendimiz yapmak isteriz ve çoğu zaman istediğimiz sonuçlar çıkmayabilir.

DOF Simulator adındaki bu online yazılım portre fotoğrafları çekmek isteyenlerin işini oldukça kolaylaştırıyor.

Bu programın amacı; mevcut makinanızla veya alacağınız makina ve lenslerin nasıl tepkime vereceğini manuel olarak deneyebileceğiniz bir sistem olmasıdır.

DOF Simulator ile istediğiniz model ve arka plan ile çekim yapabilirsiniz. Simulatörde bir çok makina ve lens seçeneği mevcut. Buradan istediğiniz ekipmanı seçebilirsiniz. Ayarlar ile makinanızın sınırlarını öğrenebilir ve daha sonrasında kendi makinanızda uygalayarak daha güzel portreler çekebilirsiniz. Simulatörün en güzel özelliklerinden biri de hangi açıyla ne kadar mesafeden hangi diyafram ayarında ne kadarlık alanı çekebiliyor olduğunuzu görmeniz.

Uygulamayı online denemek için : dofsimulator.net

Uygulamayı bilgisayarınıza veya telefonunuza da kurabilirsiniz:

Windows Kurulum Dosyası (37MB)

Windows Portable Dosyası (44MB)

Linux 32-bit (52MB)

Linux 64-bit (50MB)

Android

OS X (49MB)

Bir Cevap Yazın :

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.