portre

Portre Lens Seçimi

Hangi portre lensi almalıyım? Benim için hangi lens uygun? Kaç mm lens yeterli? Bu tarz sorular uzar gider. Aslında cevap bizim kullanım alışkanlıklarımızda gizli. Yani bunun cevabını kendimiz vermemiz gerek. Peki ama nasıl?

Öncelikle portre nedir? Wikipedi ye göre:

Portre, resim, fotoğraf, heykel ve benzeri sanat türlerinde bir kişinin yüzünün ve yüz ifadesinin betimlenmesi ile oluşturulan eserdir. Bu eserlerin amacı, kişinin görünüşünü, kişiliğini ve ruh hâlini yansıtmaktır. Bu sebeple fotoğrafçılıkta portreler enstantane olarak değil, belirli bir kompozisyon dahilinde kişinin poz vermesiyle çekilir. Portrelerde genelde, betimlenen kişi ressama ya da fotoğrafçıya doğru bakar ve bu sayede kişinin izleyiciye en başarılı şekilde aktarılması sağlanır.

Amatör fotoğrafçılara göre tanımlarsak; arka taraf flu olacak insan ön plana çıkarak canlı ve keskin bir fotoğraf oluşacak 🙂

Bu tanımlamalara göre nasıl bir lens ihtiyacımız var?

  • Keskin ve canlı bir fotoğraf çekmesi,
  • Diyafram öncelikli bir lens olması yani f değerinin minimum bir değere sahip olması (Arkayı flu yapabilmek için düşük değerlere sahip olmalı)
  • Kaliteli sonuçlar vermesi

Aslında bu istediklerimizin hepsini tak-gez tipi lenslerimizle de çekebiliriz. Ama bizi bi süre sonra tatmin etmez ve lens arayışına düşeriz. Burada imdadımıza prime (sabit açılı) lensler yetişir. Prime lensler fiyat performans olarak çok iyi sonuçlar verir ve çoğu zaman bizi tatmin etmeyi başarır. Birçok profesyonel fotoğrafçı amatörlere ilk olarak prime lenslerle çekilmesi gerektiğinin tavsiyelerini verirler. Bunun nedeni fotoğraf makinamızı daha iyi tanımamız. Bu lenslerle çekim yapmanız lens seçiminizi kolaylaştırır. Böylelikle bir yere gidip çekim yapacağınız zaman o yerin hangi lens türüyle ve kaç mm ile çekileceğine daha kolay karar verirsiniz.

Piyasada birçok prime lens mevcut. Sadece ana markanın değil sigma, tamron vb çok güçlü prime lensleri olan markalar mevcut. Marka olarak seçim tabiki de sizin bütçenize bağlı. Peki ama kaç mm almalıyım? Bu sorunun cevabını  da kendimiz bulacağız. Peki ama nasıl?

Hepimiz genelde ilk fotoğraf makinamızı kit lenslerle alırız. Seçimimizi bu lensler yardımıyla yapacağız. Kit lensimizle portre çekmeye çalışalım. Bu fotoğraf keskin canlı ve flu olmasa da olur sadece çekelim. Piyasada 35mm, 50mm, 85mm, 100mm vb lenler mevcut. Kit lensimiz ile bu aralıklarda fotoğraflarımızı çekelim. Çekim kolaylığına göre nesneye olan uzaklık ve çekim alanı gibi değerleri hangi mm değeri veriyorsa sizin prime lensiniz o olacak demektir. Bana bu değerleri 40mm vermişti. Fiyat performans olarak 50mm lenler iyi değerler verdiği için bu lensi tercih ettim.

Şimdi gelelim f değerini seçmeye. Birçok amatör ve profesyonel fotoğrafçı için f1,8 değeri yetmektedir. Ancak özel bir çekim alanımız ve ileride diyaframı daha düşük bir lens ihtiyacımız olacağını düşünüyorsak f1,4 hatta f1,2 değerine sahip prime lensler de mevcut. Fotoğraf makinamızı diyafram öncelikli mod a alırsak lensin bize vermiş olduğu f değerleri arasında fotoğraflar çekebiliriz.

Benim sizlere önerdiğim lens 50mm f1,8 lenstir. Fiyatları 300TL ile 700 TL arasında değişiyor ve her derde deva lenslerden biridir.

Mutlu portreler çekmeniz dileğiyle 🙂

Bir Cevap Yazın :

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.