Ücretsiz Stok Fotoğraf

Ücretsiz En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

Fotoğrafçılık bir yandan güzel bir meslek, bir yandan da güzel bir hobi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her meslek dalında da olduğu gibi bu mesleğin de hırsızları mevcut ve bazen sanatçıya zor durumlar yaşatabiliyor. Eskiden bir fotoğraf almak için yüksek ücretler ödenerek o fotoğrafı satın alınabiliyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte fotoğraf ve fotoğraf satan kişi sayısı o kadar arttı ki değişik yöntemleri de beraberinde getirdi. Bunlardan biri de stok fotoğrafçılık. Bu fotoğrafçılık çeşidi aynı bir sanal market gibi fotoğrafları sergileyerek satılabilir hale getiriyor. Aynı zamanda bu şekilde farklı lisans ile indirebiliyorsunuz. Bunlar:

  • Genişletilmiş Fotoğraf Lisanslı (Komple fotoğrafın lisansını satın alabilirsiniz)
  • Standart Kullanım Lisanlı (Fotoğrafı sadece kullanım lisansını satın alabilirsiniz bu şekilde çok uygun fiyata fotoğrafı kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Tek dezavantajı bu fotoğrafı birçok kişinin de alabileceği olması)
  • Ücretsiz Lisanslı (Bazı siteler sanatçının rızası ile birlikte ücretsiz olarak sunabilir)
  • Kaçak Yöntem (Bu şekilde herhangi bir arama motoru ile görsel arayıp indirebilirsiniz ancak bu yasal olmayan bir yöntem ve sanatçı sizi dava ederek hakkını arayabilir.)

Uzun yıllardır farklı ülkelerde fotoğraf lisansları etkin bir şekilde kullanılmakta. Ancak ülkemizde herhangi bir yaptırım söz konusu değildi. Ancak son yıllarda ülkemizde de sanatçıya koruma hakkında adımlar atılarak korsan fotoğraf kullananları şikayet edebiliyoruz. Tabi hal böyle olunca basit işlere fotoğraf ücreti vermek istemiyoruz. Tamda burada ücretsiz lisanslı fotoğraf sunan siteler yardımımıza koşuyor. Benimde kullandığım en iyi ücretsiz ve kaliteli fotoğraf bulabileceğimiz siteleri sizlerle paylaşıyorum.

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

1- Freepik


2- Pixabay


3- Pexels


4- Unsplash


5- Pikwizard


Ücretsiz Stok Fotoğraf sitesi olarak sıraladığım 5 en iyi web siteyi sizlerle paylaştım. Tabi ki daha fazla ücretsiz stok sitesi mevcut. Ama En çok kullanılan ve en çok fotoğraf barındıran siteler bunlar ve her geçen gün yeni fotoğraflarda karşımıza çıkmakta. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle 🙂

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.