yandexmail

Yandex Kurumsal Mail Microsoft Outlook E-posta Kurulumu

Web sitemize ait mail hesaplarını bazen başka sunuculara saklamayı tercih ederiz. Yandex Kurumsal bu tercihlerden en popüler ücretsiz olanıdır. Yandex bizlere 1000 adet mail hesabı ve her hesap için 10GB boyutunda dosyalarımız saklamamız için alan verir. Kurumsal bir firmada çalışıyorsak veya tercih sebebimizden dolayı Outlook programında maillerimizi açmak isteyebiliriz. Bu yazımızda ayarları nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Öncelikle Outlook programını çalıştıralım. Daha önce hiç kurmadıysanız gelen sayfada İleriyi tıklayalım. Daha önce kurulduysa Dosya/ hesap ekle menüsünden e-posta ekle diyelim.

Sonra gelen sayfada İleriyi tıklayalım :


Evet diyerek tekrar ileriyi tıklayalım :


Sonraki gelen sayfada ilgili bölümleri dolduralım. (Adınız, e-posta adresi, parola, porolayı yeniden yazın). Aynı sayfa üzerinde “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır”ı tıklayalım ve ardından ileri yi tıklayalım :


Açılan sayfada İnternet E-postayı seçelim ve ardından İleriyi tıklayalım :


Sonraki ekranda Kullanıcı bilgileri otomatik olarak gelecektir. Sunucu bilgileri ise;

Gelen posta sunucusu: pop.yandex.com.tr
Giden Posta sunucusu: smtp.yandex.com.tr

olarak yazılması gerekmektedir. Oturum açma bilgileri kısmında kullanıcı adı olarak e-posta adresinizin tamamı, parolaya mail adresinizin şifresi yazılır. Bilgiler yazıldıktan sonra Diğer Ayarları tıklayalım :


Açılan küçük pencerede Gelişmiş sekmesini tıklayalım. Bu kısımda;

  • Gelen Sunucu (POP3) değeri 995 olmalı,
  • Bu sunucu şifreli bir bağlantı (SSL) gerektirir kutucuğu işaretli olmalı,
  • Giden Sunucu (SMTP) değeri 465 olmalı,
  • Aşağıdaki şifreli Bağlantı Türü SSL seçilmeli,
  • Teslim kısmında İletinin bir kopyasını sunucuda bırak kutucuğu işaretlenmeli,
  • Sunucudan XX gün sonra kaldır kutucuğundaki işaret kesinlikle kaldırılmalıdır.

Bu işlemler Sonrasında Giden Sunucusu sekmesi tıklanıp diğer işlemlere geçilmelidir :


Açılan Giden Sunucusu ayarlarında “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” işaretlenmelidir. En son olarak Tamamı tıklayalım :


Son olarak açılan ekranda İleriyi tıklayarak işlemleri sonlandıralım. Sonlanmadan önce program yapılan ayarları test edecektir :


Eğer adımları doğru olarak yaptıysanız ve bilgileri doğru olarak girdiyseniz işlem başarılı olarak sonuçlanacaktır. Kapat diyerek mail kutumuzu görebiliriz :


Kurulum bu kadar basit. Bu ayarları diğer Outlook sürümlerinde de kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.