Thunderbird_Yandex

Yandex Kurumsal Mail Mozilla Thunderbird E-posta Kurulumu

Web sitemize ait mail hesaplarını bazen başka sunuculara saklamayı tercih ederiz. Yandex Kurumsal bu tercihlerden en popüler ücretsiz olanıdır. Yandex bizlere 1000 adet mail hesabı ve her hesap için 10GB boyutunda dosyalarımızı saklamamız için alan verir. Kurumsal bir firmada çalışıyorsak veya tercih sebebimizden dolayı Mozilla Thunderbird programında maillerimizi açmak isteyebiliriz. Bu yazımızda ayarları nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Mozilla Thunderbird : Açık kaynaklı dağıtılan ve Mozilla tasarısının bir türev ürünü olarak geliştirilen e-posta ve haber öbeği istemcisidir. 28 Temmuz 2003’te kurulmuştur. Mozilla Thunderbird, Mozilla’dan daha ufak boyutlu ve daha hızlı bir istemci ve XUL kullanıcı arabirimi diliyle yazılıyor. Tasarıya Mozilla Firefox’un tek başına bir tarayıcı olarak geliştirilmesi kararı üzerine girişildi. Mozilla Firefox, Mozilla’nın tarama özelliği üzerinde yoğunlaşırken, Thunderbird e-posta ve haber grubu yönetimi özelliği üzerinde yoğunlaşıyor.

Öncelikle İşletim sistemimize uygun programımızı indirelim : Mozilla Thunderbird İndir

Ücretsiz İndir diyerek bilgisayarımıza indereceğiz. Daha sonra indirdiğimiz yere gelerek dosyayı çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Kurulum sayfası gelinde ileri diyoruz.

Standart kutucuğunu işaretliyoruz ve öntanımlı olmasını istiyorsak varsayılan kutucuğunu da aktif ederek tekrar ileri tıklıyoruz.

Kurulum yeri olarak öntanımlı olarak Pragram Files içene kuracak. Kur diyerek bu adımı da geçiyoruz.

Çok kısa beklemenin ardından kurulumumuz tamamlanıyor. Hemen e-posta kurulumu yapmak için çalıştır kutucuğunu işaretleyerek Son diyoruz.

Sonunda Mozilla Thunderbird uygulamamız e-posta kurulumuna hazır bir şekilde açılmış oluyor dilerseniz Yandex Kurumsal mail hesabımız ile girişimizi de yapalım.


Yandex Kurumsal Mail POP3 Protokolüne Göre Mozilla Thunderbird Kurulumu

İlk olarak açılan ekranda “Adınız“, “E-Posta Adresi” ve “Parola” kısımlarını doğru bir şekilde giriyoruz ve parolayı anımsa kutucuğunu aktif ederek “Devam Et” butonunu tıklıyoruz.

 • Adınız — Kullanıcı Adı Soyadı (Örneğin, “Ad Soyad”),
 • E-posta Adresi — Kurum mail yöneticisi tarafından verilen e-posta adresiniz (örneğin “ad@siteadi.com”),
 • Şifre — Kurum mail yöneticisi tarafından verilen şifreniz.

Daha sonra bize kendi bulduğu ayarları getirecek. Eğer doğruysa bitti diyebiliriz ancak Yandex Kurumsal kullandığımız için bilgerimiz farklı olacağı için “Elle Yapılandırma” diyoruz.

Yandex Kurumsal olarak bize verilen mail sunucu bilgilerini ilgili alanlara giriyouz.

Gelen E-posta

 • Protokol : POP3
 • Sunucu adresi : pop.yandex.com.tr
 • Port : 995
 • SSL : SSL/TLS
 • Yetkilendirme : Normal parola.

Gönderilen (Giden) E-posta

 • Sunucu adresi : smtp.yandex.com.tr
 • İletişim noktası : 465
 • SSL : SSL/TLS
 • Yetkilendirme : Normal parola

Son olarak “Tekrar Sına” butonuna tıklıyoruz. Eğer herhangi bir sorun bulmazsa “Bitti” butonunu tıklayarak kurulumu tamamlamış oluyoruz.

Gelen maillerimizin bir kopyasını sunucuda bırakmak veya silmek isteyebiliriz onun için:

1. Hesabın adına farenin sağ tuşuyla tıklayın ve Ayarlar öğesini seçin,

2. Sunucu ayarları bölümüne gidin ve İletinin bir kopyasını sunucuda bırak seçeneğini aktifleştirin veya devre dışı bırakın.

 1. Değişiklikleri uygulamak için Bitti butonuna tıklayıp programı yeniden başlatın.

Kurulum ve ayarlarımız bu kadar. Artık mail alabilir ve gönderebiliriz.

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.