archlinux

Arch Linux

Arch Linux Nedir?

Arch Linux, Judd Vinet tarafından ilk kez 11 Mart 2002 yılında duyurulmuş olan i686 ve x86-64 işlemciler için optimize edilmiş bir linux dağıtımıdır. Hızlı, güvenilir ve basit bir sistem olmasıyla ün yapmıştır. Dağıtım, diğer dağıtımlardan farklı olarak temelde sadece bir linux çekirdeği ve üzerine kurulu temel bir sistem sunar. Temel sistemle birlikte Pacman paket yöneticisi ile KDE, GNOME, XFCE, DEEPIN veya diğer masaüstlerini daha sonra istediğiniz gibi kurabilirsiniz.

Arch Linux‘un en önemli ve dikkat çeken özelliği “Rolling Release” olarak yayınlanmasıdır. Bu özelliği sayesinde sürümler çıkarmak yerine sürekli paketleri güncelleştirerek sistemi sürekli olarak güncel tutulabilir. Böylece destek süresi sorunuyla karşılaşmadan yıllarca kullanılabilir.

Arch Linux‘u meşhur yapan diğer bir özelliği ise Sadelik ve Basitlik felsefesini benimsemesidir. Bu özelliği ile diğer dağıtımlara göre stabilliği ve hızlılığı ile kolayca öne çıkabiliyor.

Arch Linux Kurulumu

Arch Linux, diğer linux dağıtımları gibi görsel kurulum adımları olmadan tamamen kodlar ile kurulur. Hiç bir linux ve kodlama bilginiz yoksa ve yine de Arch Linux’u deneyimlemek istiyorsanız yine bu tabanlı sistemleri deneyebilirsiniz. Bunlardan en meşuru Manjora Linux‘tur. Dilerseniz Manjora Linux’u incelemek ve indirmek için yazıma göz atabilirsiniz.

Manjora Linux

Arch Linux‘u hala kurabilirim diyorsanız bu zorlu yolda en iyi yardımcınız kendi wiki sayfasıdır. Bu sayede en detaylı ve sıkıntısız kurulum yöntemiyle kurulumu tamamlayabilirsiniz. Arch Linux indirme bağlantısı ve wiki sayfası için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Arch Linux Download Arch Linux Wiki Kurulum

Arch Linux’ta Program Kurmak

Arch Linux‘ta diğer linux dağıtımları gibi hazır görsel paket yöneticisi gelmez. Tabi bu paket yükleyemeyeceğimiz anlamına gelmez. Aslında kod ile yükleyebileceğimiz devasa bir program havuzu mevcuttur.

PACMAN : Arch Linux’un kendi deposunda bulunan kurulumu ve kaldırması kodla ve kolayca yapılabilen paket deposudur. Kullanımı basitçe şu şekildedir:

Paket Kurulumu

sudo pacman -S paket_adi

AUR : Arch Linıux’ta tamamen gönüllüler tarafından oluşturulan hemen hemen her paketin güncel şekilde bulunduğu paket deposudur. Bu depodan çeşitli yükleyiciler kullanarak basitçe paketler yüklenebilir. Bunlardan en yaygın kullanılanı Yaourt’tur. Ancak eski sistem kullanılmasından dolayı kendim de kullandığım Yay’ı öneririm. Burada da kullanım şu şekildedir:

Aur Paket Kurulumu

yay -S paket_adi

İster Pacman ister Aur deposunu kullanın kısa ve kolay kodlar yardımıyla istedimiz yazılımı kolayca kurabiliriz. Bunun yanı sıra Aur içerisinde grafiksel paket yöneticileri de mevcut.

Sonuç

Arch Linux diğer linux dağıtımları arasında hız ve sadelik yönünden öne çıkıyor. Aynı zamanda sadece programarı güncelleyerek uzun yıllar güncel bir linux dağıtımı olarak kullanabiliyoruz. Kurulum olarak oldukça zor olmasına rağmen kurulum sonrası oldukça basit kullanıma sahiptir.

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.