Arch Linux

Arch Linux Aur Kurulum ve Kullanım | YAY Kurulum

Arch Linux, Judd Vinet tarafından ilk kez 11 Mart 2002 yılında duyurulmuş olan i686 ve x86-64 işlemciler için optimize edilmiş bir linux (Linux Nedir?) dağıtımıdır. Hızlı, güvenilir ve basit bir sistem olmasıyla ün yapmıştır. Arch Linux (Arch Linux İncelemesi) kullanabileceğiniz gibi Arch Linux tabanlı Manjaro Linux (Manjaro Linux İncelemesi) ve Archman gibi popüler dağıtımlarda kullanabilirsiniz. Arch Linux tabanlı hangi dağıtımı kullanırsanız kullanın Pacman (Arch Linux Pacman Kullanımı)ve Aur depolarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

AUR (Arch User Repository) : Arch Linux’ta tamamen gönüllüler tarafından oluşturulan hemen hemen her paketin güncel şekilde bulunduğu paket deposudur. Bu depodan çeşitli yükleyiciler kullanarak basitçe paketler yüklenebilir. Bunlardan en yaygın kullanılanı Yaourt’tur. Ancak eski sistem kullanılmasından dolayı kendim de kullandığım Yay’ı öneririm.

Eğer başka bir yardımcıyı deneyimlemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bakabilir ve detaylı özelliklerini inceleyebilirsiniz. Benim tavsiyem sadece aşağıdaki yardımcıları kullanmak. Çünkü diğerleri güncel olmayabilir ve açık barındırabilir.

Benim tercihim olan yay kurulumuna geçelim. (Diğer yardımcılarda benzer kurulumlara sahip)

YAY Kurulum

Kurulumu başlamadan önce yazılımın bir kopyasını indirmemiz gerekiyor ve daha sonra küçük kurulum adımlarını izlemek gerekiyor. Öncelikle terminal i açalım ve aşağıdaki kodları sırasıyla girelim.

YAY indirme:

git clone https://aur.archlinux.org/yay.git

Terminali nerede başlattıysak orada “yay” adında klasör oluşması gerek. Yay klasörünü giriş yapıyoruz.

cd yay

Yay klasörü içerisindeki kodları derliyoruz.

makepkg -si

Bu adımlardan sonra yay kurulmuş olması gerekiyor. Şimdi de aur dan yazılım kurabiliriz.

Aur Komutları

⚠ Aur paket yükleyici olarak yay kullanılmıştır. Başka bir yükleyici kullanıyorsanız yay yerine kullandığınızı yazmanız yeterli. Daha fazla bilgi için kullandığınız yardımcı yükleyici belgelerine başvurunuz.

Aur deposundan paket yüklemek:

yay -S paket_adi

Yay kullanarak paket kaldırmak:

yay -Rns paket_adi

Paket arama:

yay paket_adi

Aur paketlerini güncelleme:

yay -Syu

Sisteminizde gereksiz tüm bağımlılıkları kaldırmak :

yay -Yc

Yay kullanarak sistem istatistiklerini yazdırır:

yay -Ps

2 Responses

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.