En Popüler Stok Siteler

En Popüler Stok Fotoğraf Siteleri

Stok Fotoğrafçılık herhangi bir yerin, nesnenin veya kişinin fotoğraflarını aracı sitelere yükleyerek satıldıkça komisyondan sonra kalan ücretin bize gönderildiği ek gelir elde edebileceğiniz bir sistemdir. Bu sitelerde fotoğrafı yüksek ücretlere 1 defaya mahsus satabileceğiniz gibi, aynı fotoğrafı düşük ücretlere fazla adette de satabilirsiniz. Size kalacak ücret ise site ve komisyon oranlarına bağlı olarak 0,10$ ile 10$ arasında değişmektedir.

Günümüzde fotoğraflarımızı satabileceğimiz bir çok stok siteler mevcuttur. Ancak bazı sitelere trafik az olduğu için satış şansınız da maalesef azalmakta. Bazı sitelerin hem kullanım kolaylığı hemde sağladığı eklentiler nedeniyle trafikleri artmakta ve bu sitelerden satış yapmak diğerlerine göre daha avantajlı olmaktadır.

İnternette bulunan bütün sitelerde satış yapmak isteyebilirsiniz. Ancak fotoğraflarınız çoğaldıkça bunların yüklenmesi, başlık ve etiket araştırmaları gittikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle fotoğraflarınızı her siteye yüklemektense en çok satış yapan sitelere yüklemek avantaj sağlayacaktır. Hatta bazı siteler sadece bu siteye yüklüyorum dediğinizde size özel komisyon oranları bile çıkartmakta.

Sizlere bütün stok siteler yerine en popüler ve en çok kazanç sağlayabileceğiniz 5 stok sitesini aşağıya listeliyorum. Buradan referans linkim ile kayıt yapabilir ve hemen fotoğraf yükleyerek ek kazanç sağlayabilirsiniz.

1. Shutterstock

Shutterstock tartışmasız en iyi ve en çok kazandıran stok sitelerin başında yer alıyor. Fotoğrafçılar için ücretsiz araçları da bulunan bu sitede kolayca fotoğraf ve videolarınızı yükleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yükleme aşaması oldukça kolay ve genellikle onay süreçleri de 1-3 gün içinde tamamlanmakta.

2. Adobe Stock

Daha önce adını Fotolia olarak duyurmuş olan bu site Adobe firmasının satın almasıyla beraber gücüne güç katmış durumda. Adobe Photoshop gibi uygulamarın hazır entegre olarak fotoğraf aranmasıyla birlikte müşteriler aradığı fotoğrafı direkt uygulama içinde bulmuş oluyor ve en popüler stok sitesi olma yolunda hızla ilerliyor. Yükleme aşaması kolay olan bu sitede onay süreleri 1 haftayı bulmakta.

3. 123RF

Müşteriler açısından sürekli kampanya ve toplu alımlarda indirim yapmasıyla tanınan bu sitede fotoğraflarınızı diğerlerine göre satış az olsada rahatlıkla satış yapabilirsiniz. Yükleme süreçleri diğerlerine göre biraz karışık olsa da fotoğraflarınızı yükleyebiliyorsunuz. Onay süreleri de diğerlerinin aksine biraz uzayabiliyor.

4. iStock (Getty Images)

Satış ve komisyon oranları iyi olsada üyelik süreçleri çok sancılı. Üye olmak için öncelikle fotoğraf göndererek üyelik için onay bekliyorsunuz. Üye olduktan sonra da her fotoğrafı kabul etmiyorlar. Kaliteli olmanız şart.

5. PhotoDune (Envato Elements)

Web için hertürlü aracı satabilen bu site (envato elements) ile bir çok aracı alabildiğiniz için popüler olmayı başarıyor. Bu siteye üye olmak kolay değil ancak üye olduğunuzda yazılım bilginizde varsa herşeyi satabilir hale gelebilir ve kazancınıza kazanç katabilirsiniz.


Sonuç

Sizlerle en popüler 5 stok fotoğraf siteyi inceledik. Bu sitelerden fotoğraf satabilmek için çok sayıda fotoğraf ve bir fotoğrafın varyasyonlarını ekleyerek ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Fotoğraftan Para Kazanma Serisi

Fotoğraftan Nasıl Para Kazanırım?

1/3

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır?

2/3

En Popüler Stok Siteler Hangisi?

3/3

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.