Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır

Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

Fortoğraf çekmek ne kadar bir sanat dalı olsada hepimiz bu işten para kazanmak isteyebiliriz. Günümüzde cep telefonları çok güzel fotoğraflar çekebiliyor ancak fotoğrafçıya ihtiyaç hala bulunmakta. Bu ihtiyaç dahilinde birçok para kazanma yöntemi mevcuttur. Bu yöntemleri iki ana başlıkta toparlayabiliriz:

 1. Şirket açarak fotoğrafçılık yapmak (Profesyonel Fotoğrafçılık),
 2. Ek gelir alabileceğiniz fotoğrafçılık (Hobi Fotoğrafçılığı).

Profesyonel Fotoğrafçılıktan Para Kazanma

Profesyonel fotoğrafçılık dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen vesikalık fotoğraf çeken sıradan dükkanlar gelebilir. Aslında evet o dükkanlar sadece fotoğrafçılıktan para kazanan fotoğrafçı esnaftırlar. Tabi bu işi büyütemeyeceğiniz anlamına gelmez. Günümüzde fotoğrafçılık o kadar gelişmiştirki büyük fotoğraf ajanslarıda mevcuttur.

Eğer bir fotoğrafçı dükkanı veya ajansı açmak istiyorsanız para kazanabileceğiniz alanlar genellikle şunlardır:

 • Vesikalık Çekim,
 • Düğün Fotoğrafçılığı,
 • Manken veya Moda Çekimleri,
 • Ürün Fotoğrafçılığı,
 • Fotoğrafçılık Eğitimleri,
 • Doğum Fotoğrafçılığı,
 • Dergi veya Poster Çekimleri
 • Ve daha birçok konu…

Profesyonel fotoğrafçı olmak için bir fotoğrafçılık ajansında çalışıyor olmak veya kendi fotoğrafçılık şirketinizin olması gerektiğini unutmayın. Çünkü para kazandığınız zaman onun faturasını kesmeli ve verginizi ödemelisiniz.

Peki ek gelir olarak para kazanamazmıyız? Şimdi gelelim asıl konumuza.

Amatör Fotoğrafçılıktan Para Kazanma (Ek Gelir)

Ülkemizde malüm ekonomik sorunlar göz ardı edilemez duruma geldi. Bir hobimiz olarak fotoğrafçılık ekipmanları aldığımızda bizi aşabiliyor. Bu ürünleri aldığımızda sadece hobide kalsın istemiyoruz ve en azından makinamızın parasını çıkarmak isteyebiliriz. Bu durumda hemen profesyonel fotoğrafçıların işlerini alabilmek adına piyasada ucuz işçilik yaparak onların işlerini tehlikeye sokabiliyoruz. Ancak sadece onların işlerinden para kazanırız şeklinde düşüncelerden kurtulmamız gerek.

Günümüzde internetin gelişmesiyle birlikte birçok olanakta karşımıza çıkmaktadır. Bu olanaklardan faydalanarak para kazanmamız elbette mümkündür.

 • Sosyal Medya hesaplarından fenomen olarak para kazanabilirsiniz,
 • Freeelancer platformlarında küçük işler yaparak ek gelir elde edebilirsiniz,
 • Stok Fotoğrafçılık yaparak para kazanabilirsiniz,
 • NFT’lerin artmasıyla bu alanlarda da para kazanmanız çok olası bir durum.

Peki Ben Nasıl Para Kazanıyorum?

Öncelikle benim asıl mesleğim Elektrik-Elektronik Mühendisliği. Herhangi bir fotoğrafçılık ajansında çalışmadığım için çok yakınım veya çok küçük işler olmadığı müddetçe düğün, doğum, ürün veya diğer fotoğrafçılık türlerinde işler yapmıyorum. Genelde bu işten asıl para kazanan ajanslara yönlendiriyorum veya yönlendirdiğim ajanslara yardımcı olarak iş yapıyorum.

Diğer para kazanma yöntemim ise stok fotoğrafçılık. Gezdiğim yerlerden çektiğim fotoğrafları stok sitelere yükleyerek kabul görenlerden fotoğraflarım satıldıkça bende para kazanmış oluyorum. Bu paralar genelde çok küçük ücretler olmasına rağmen bazı aksesuarlarımı bu ücretlerden karşılayabiliyorum.


Sonuç

Eğer fotoğraçılık alanlarında profesyonel olmak istiyorsanız bu alanda bir şirket kurarak her türlü fotoğraf işini yaparak para kazanmanız çok kolay.

Ancak hobi olarak ek ücretler kazanmak istiyorsanız fotoğraf ajanslarında freelancer olarak veya stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanabilirsiniz.

Fotoğraftan Para Kazanma Serisi

Fotoğraftan Nasıl Para Kazanırım?

1/3

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır?

2/3

En Popüler Stok Siteler Hangisi?

3/3

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.