Stok Fotoğrafçılık

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ve Nasıl Para Kazanılır?

İster amatör ister profesyonel fotoğrafçı olalım fotoğraflarımızdan ek gelir elde etmek isteyebiliriz. Eğer fotoğraflarımız için müşteri bulmak zor oluyorsa veya hangi fotoğrafı nereye satabileceğimizi tam olarak bilemiyorsak Stok Fotoğraf siteleri bu konuda yardımımıza koşuyor.

Stok Fotoğrafçılık herhangi bir yerin, nesnenin veya kişinin fotoğraflarını aracı sitelere yükleyerek satıldıkça komisyondan sonra kalan ücretin bize gönderildiği ek gelir elde edebileceğiniz bir sistemdir. Bu sitelerde fotoğrafı yüksek ücretlere 1 defaya mahsus satabileceğiniz gibi, aynı fotoğrafı düşük ücretlere fazla adette de satabilirsiniz. Size kalacak ücret ise site ve komisyon oranlarına bağlı olarak 0,10$ ile 10$ arasında değişmektedir.

Yüklenen Fotoğraflarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kamera Cinsi

Genel olarak telefon ile çekilen fotoğraflar bile kabul görebiliyor. Ancak DSLR, Aynasız gibi makinalar ile çekimlerde fotoğraflarınız daha çok onaylanabilir.

Çözünürlük

Çözünürlük maddesi fotoğrafın alıcısına göre değişebilir. Eğer sosyal medyada paylaşım yapmak için fotoğrafınızı alıyorsa düşük çözünürlükte alabilir ancak basılı yayın organları için fotoğrafınızı satın alacaksa yüksek çözünürlük tercih edebilir. O yüzden fotoğraflarınız her kesimin tercih edebileceği çözünürlükte olmalı. 16-24mp arası fazlasıyla iş görecektir.

ISO Performansı

Kimse satın aldığı fotoğrafın karıncalı olmasını istemez. Eğer fotoğraflarınızda noise oluşmasını istemiyorsanız makinanızın en iyi ISO değerlerinde çakim yapmanızı öneririm. Bu değeri çoğu makina için 100-500 ISO arasında tutabilirsiniz.

Düşük Işıklı Ortamlar

Düşük ışıklı ortamlarda ISO değerini düşürmeniz durumunda fotoğraflarınız karanlık çıkabilir. Bu durumda ISO değerini makinanızın bozmayacağı en iyi değere getirip Enstantane değerini arttırarak tripod ile çekim yapabilirsiniz. Eğer konunuz hareketliyse ek ışık kaynakları ile çözüm bulabilirsiniz.

Flaş veya Harici Işık Kullanımı

Flaş sadece gece kullanılan bir aksesuar değildir. Konuya daha fazla ışık vererek düşük ISO değerlerinde daha kaliteli fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Tabi flaş kullanırken difüzör ve yumuşatıcı kullanarak gereksiz parlamaları azaltmanız gerekecektir.

Tripod Olmazsa Olmaz

Tripod yani üç ayak dediğimiz fotoğraf makinamızı sabitlemek için kullandığımız ekipmanlar, fotoğraf kalitemizi arttırmak için en ucuz yardımcımızdır.

Lens Seçimi

Fotoğraflarınızda istediğiniz etkiyi yakalayabilmek için lens seçimi oldukça önemlidir. Eğer macro çekimlerinde tak-gez lensleri ile çekim yaparsanız konuya istediğiniz gibi yaklaşamayacağınız için istediğiniz görüntüyü elde edemeyeceksiniz. Bu da alıcıya olumsuz ektileyen faktörlerdendir.

Filtre Gereklimidir?

Filtreler hem lensimizi koruyan hemde fotoğrafta başka etkiler yapmamıza yardımcı olan aksesuarlardandır. Ancak kalitesiz veya hasarlı filtre kullanımı fotoğrafın kalitesini ve keskinliğini düşürebilir. Eğer kalitesiz veya hasarlı fitreniz varsa satabileceğiniz fotoğrafları çekerken çıkarmanızı öneririm.

Fotoğrafta Bir Kişinin Olması Durumunda

Satacağınız fotoğrafta bir kişi olabilir. Ancak bu telif haklarına girdiğini unutmamanız gerekiyor. Bu durumda o kişiden yazılı bir izin belgesi alarak telif haklarından kurtulmuş olursunuz. Bir çok stok sitesine içerisinde insan olan fotoğraf yüklemeye çalıştığınızda sizden izin belgesini yüklemenizi isteyecektir. Aksi halde fotoğrafınız satışa açılmayacaktır.

Çeşitlilik

Satacağınız fotoğrafın varsa değişik açıları, farklı renk kombinasyonları, farklı nesnelerle çeşitlilik ve varyosyanlar oluşturarak müşteriye cezbedici serili fotoğraflar sunabilirsiniz.

Başlık ve Etiketler

Yükleme sırasında fotoğrafa vereceğiniz doğru bir ad ve etiketlerle doğru alıcıya ulaşmanız ve fotoğrafın başarıyla satılması çok olasıdır. Bu yüzden fotoğrafın kaliteli olmasının yanında isabetli kelimerle doğru alıcıya ulaşmakta fotoğrafın satılmasına yardımcı olacaktır.

Araştırma

Stok sitelerin çok satanlar bölümünü ara sıra uğrayarak veya tatil, bayram gibi ülkelerin tarihlerini takip ederek hangi tarzda fotoğrafların daha çok satılabileceğini araştırabilirsiniz. Bu şekilde kazancınızı arttırabilirsiniz.

Yüklenen Her Fotoğrafım Satılır mı? Hangi Tür Fotoğraflar Satılır?

Aslına bakarsanız bu tamamen alıcıya bağlıdır. Ne kadar iyi fotoğraf çekerseniz çekin alıcı sizin beğenmediniz bir fotoğrafı da alabilir. O yüzden korkmadan her türden fotoğrafı yüklemenizi öneririm. Kim bilir belki en çok satan fotoğrafınız sizin hiç tahmin etmediğiniz olabilir.

Fotoğraftan Para Kazanma Serisi

Fotoğraftan Nasıl Para Kazanırım?

1/3

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır?

2/3

En Popüler Stok Siteler Hangisi?

3/3

Bir Cevap Yazın :

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.