online-shopping

Güvenli Alışveriş

Alışveriş eski çağlardan bu yana yapılan bir eylemdir. Önceleri takas ile yapılan bu eylem paranın bulunmasıyla birlikte para takasıyla ihtiyaçlarımızı alır olduk.

Bankaların çoğalmasıyla birlikte banka teknolojisi de artmış oldu. Önceleri sadece hesap kartıyla işlem yapılırken önce banka kartı ve bankamatik daha sonra günümüzde kullanılan kredi kartları hayatımıza kolaylaştırır oldu. Tabi her gülün bir dikeni bulunur. Kredi kartları her ne kadar bizi paranın yükünden kurtarsa da dezavantajı da var, hırsızlık gibi. Kart bilgilerimiz çalınması durumunda elimizde olmadan borç altına girebiliriz.

Hırsızlık durumuna bulaşmamak için kart bilgilerini kimseye vermemeliyiz. Tabi bazen istemsiz şekilde verebiliyoruz bazen de onlar bir türlü almayı başarıyor. Bazılarına göre internetten alışveriş ile kart bilgilerini çalıyorlar ve tamamen güvensiz. Ama geçen aylarda hiç o zamanlar internetten alışveriş yapmamış olmama rağmen kart bilgilerim bir iş yerinde veya bankamatikten çalındı ve yüklü miktarda çekim yapıldı. Tabi banka güvenliği nedeniyle hiçbiri onaylanmadı.

​İnternetten alışveriş yapmak güvenlik gerektirir. Güvenliksiz alışveriş bazen başımıza dert olabilir.
Güvenli bir alışveriş sanıldığının aslına çok basit bir olaydır. Eğer ilk defa alışveriş yapacağınız bir site ise önce şikayetleri arama motoru vasıtasıyla öğrenebilir ve yorumlara göre alışveriş yapabilirsiniz. Şu anda bir sürü ödeme yöntemi mevcut. Kart numaranı vermeden dahi alışveriş yapabiliyorsunuz. Hatta son zamanlarda kapıda ödeme ve kapıda taksitli ödeme seçenekleri bile mevcut. Ben sadece bankayla muhatap olacağım derseniz en güvenli seçenek sanal kart. Sanal kart ile limiti anlık belirleyeceğiniz geçici bir numara veriliyor ve o numarayla alışveriş yapabiliyorsunuz. Alışveriş yapmış olduğunuz yer bilgileri alsa bile o kartta limit olmadığı için çekim yapsa dahi başarılı olamayacaktır.

Güvenli alışveriş yöntemlerini özetlersek :

  1. Sanal Kart
  2. Aracı Şirket (BKM Express vb.)
  3. 3D Security
  4. Banka Bilgisi (Ayarlardan herhangi bir çekim yapılması durumunda SMS veya e-posta isteyebilirsiniz.)

Bunlara rağmen başarılı olsalar dahi ödeme banka güvenliği nedeniyle çoğu zaman 24 saat beklemededir. Hemen kolayca iptal ettirebilirsiniz.

Güvenli alışverişler dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.